Birželio 26-oji – Tarptautinė kovos su narkomanija ir narkotikų kontrabanda diena

2024 06 26


Kasmet, birželio 26 dieną, pasaulis mini Tarptautinę kovos su narkomanija ir narkotikų kontrabanda dieną, kurią 1987 metais paskelbė Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja. Ši diena skirta paskatinti kovą su narkomanija, išlaisvinti visuomenę iš priklausomybės nuo kvaišalų. Liūdna, kad narkotikus vartojančių žmonių amžius vis jaunėja.

Minint Tarptautinę kovos su narkotikais ir narkotikų kontrabanda dieną, Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas atkreipia dėmesį, kad narkotikų rinkoje atsiranda vis įvairesnės naujos medžiagos, kurios dažnai pasižymi itin dideliu stiprumu ir grynumu, o žmonės kartais net nežino, ką iš tiesų vartoja. Naudingos informacijos tėvai gali rasti internetiniame portale www.kaveikiavaikai.lt, kurį nuo 2020 m. gegužės mėnesio administruoja Departamentas. „Ką veikia vaikai?“ – tai internetinis portalas, sukurtas specialiai tėvams, siekiant padėti jiems geriau suprasti savo vaikus, stiprinti tarpusavio ryšį bei suteikti reikalingų žinių apie psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevenciją. Šiame portale tėvai gali sužinoti daug aktualių faktų, naudingų patarimų, rasti užduočių, testų bei vaizdo medžiagos, įgyti naudingų žinių, padėsiančių efektyviau bendrauti su vaikais.

Lapkričio 1-oji yra paskelbta Tarptautine narkotikų vartotojų diena. Šią dieną siekiama paskatinti visuomenę supratingiau žiūrėti į narkotikus vartojančius asmenis ir ieškoti būdų spręsti narkomanijos problemas. Nuo psichiką veikiančių medžiagų priklausomas asmuo, visų pirma, yra ligonis, kuriam reikia padėti. Negydomi priklausomybe sergantys asmenys kelia grėsmę ne tik sau, bet ir visuomenės sveikatai ir saugumui. Daug rūpesčių sukelia savo artimiesiems. Narkotikams įsigyti vartotojai išleidžia dideles sumas pinigų, kurie dažnai gaunami neteisėtais būdais.

Svarbu, kad apie psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo žalą daugiau informacijos vaikas gautų iš savo tėvų ar kitų jiems artimų suaugusiųjų asmenų. Kartais tėvai nuogąstauja, kad jų vaikai apie psichoaktyviąsias medžiagas žino kur kas daugiau nei jie patys, tačiau neretai vaikus pasiekia tikrovės neatitinkanti informacija, ne į visus kylančius klausimus jie patys randa atsakymus. Klaidinga manyti, kad vaikas bus apsaugotas nuo problemų, susijusių su psichoaktyviųjų medžiagų vartojimu, jei apie tai neturės jokios informacijos. Užaugintas „šiltnamio“ sąlygomis vaikas gali susidurti su dar didesnėmis problemomis, nes neturės žinių ir įgūdžių, kaip jas spręsti.

Narkotikų prieinamumas išlieka aukštas Europoje, kur rinkoje siūlomas įvairus produktų asortimentas. Šiuo metu narkotinių medžiagų vartotojams prieinamos įvairesnės psichoaktyviosios medžiagos, kurios dažnai būna itin stiprios ir grynos arba siūlomos naujos jų formos, mišiniai ir deriniai. Kadangi kartais pardavinėjami produktai būna neteisingai įvardinti, vartotojai gali nežinoti, ką vartoja, todėl kyla didesnė grėsmė žmogaus sveikatai bei mirtinam apsinuodijimui.

Narkotikai – tai cheminės medžiagos, sukeliančios centrinės nervų sistemos intoksikaciją (apnuodijimą) ar panašų psichinių funkcijų pokytį. Narkomanija – tai liga, kuri atsiranda dėl trumpalaikio ar sistemingo narkotinių medžiagų vartojimo.

Tėvams įtarus, kad jų vaikas vartoja narkotikus, reiktų apžiūrėti vaiko kambarį, kuprinę, rūbus, kišenes. Galbūt, rasite ką nors neįprasto: neaiškių tablečių ar miltelių, aprūkusių folijos gabaliukų, rūkomojo popieriaus, mažyčių šokolado įpakavimo likučių, švirkštų, adatų, apdegusį šaukštą, tuščių buteliukų, kišenėse išbirusių neaiškaus augalo sėklų ar susmulkintos žolės degtukų dėžutėje. Gal pastebėsite labai pasikeitusį vaiko elgesį, keistą žvilgsnį, dažną mieguistumą, blizgančias akis, po vartojimo labai susiaurėjusius, o kitą dieną labai išsiplėtusius vyzdžius. Gali prasidėti sunkios haliucinacijos, nerišli kalba, juokas ar verksmas, psichopatinis elgesys, paniškos baimės priepuoliai ir pan., gali būti dirglus, neramus, agresyvus; kartais užeina isteriškas kikenimas, greitakalbė, mąstymo sutrikimai, kartais dreba rankos.   

 Nesiimkite spręsti narkotikų problemos vieni – jūsų sėkmės tikimybė bus didesnė, jei bendrausite su žmonėmis, kurie gali padėti jūsų vaikui. Į ją įtraukite visus, kurie yra bent kiek svarbūs vaiko gyvenime ir turi tiesioginių ryšių su juo - mokytojus, giminaičius, t.y. visus, ypač tuos, kuriuos vaikas gerbia. Aptarkite, kuo jie gali padėti, kad vaikas daugiau nevartotų narkotikų (informuoti jus, gal kartais pastebės, kad vaikas įtartinai elgiasi, prašo jų pinigų, neina į pamokas, būrelius ir pan.). Kartu su vaiku aptarkite susidariusią situaciją – paskatinkite jį išsikalbėti, pasakyti, ką pats mano. Pasiūlykite kelis problemos sprendimo variantus.

Nesitikėkite, kad vaikas jus išklausys laiminga veido išraiška ir iš karto atsisakys žalingo įpročio. Taip nebus. Būkite pasirengę sulaukti pasipriešinimo, tačiau neleiskite jam diktuoti savo sąlygų. Nuosekliai laikykitės susitarimų. Jei vaikas neįvykdė dalies įsipareigojimų (negrįžo laiku namo, vartojo alkoholį ar pan.), tokį elgesį tinkamai įvertinkite. Taip elkitės visada.

 Pasistenkite, kad  vaikas nebendrautų su tais draugais, kurie gali vartoti narkotikus ir sukurkite tokią aplinką, kuri netoleruotų narkotikų vartojimo. Suplanuokite dienotvarkę, kad vaikas negalėtų būti vienas arba su narkotikus vartojančiais draugais, stenkitės bet kada patikrinti, ką jis veikia ir kur iš tikrųjų yra. Pasirūpinkite, kad vaikas būtų užimtas, pvz., lankytų būrelius ar kt. Kuo vaikas turės daugiau jam patinkančios veiklos, tuo mažiau jam rūpės ką nors netinkamo veikti.

Būkite pasirengę blogiausiam. Nesitikėkite, kad žaidimas su narkotikais baigsis savaime. Netikėkite, jei vaikas sako: "Pavartojau tik vienintelį sykį", "Taip atrodau, nes esu labai pavargęs" ir pan. Vaikas būtinai išmėgins jūsų pasiryžimą ir kantrybę, pažeisdamas nustatytas taisykles. Svarbu būti atkakliems ir nepasiduoti.

Būtinoji (skubi) pagalba asmenims (tame tarpe ir vaikams) apsinuodijus psichoaktyviosiomis medžiagomis teikiama asmens sveikatos priežiūros įstaigose esančiuose reanimacijos skyriuose ir/ar toksikologijos skyriuose. Respublikiniame priklausomybės ligų centre paslaugos, teikiamos nepilnamečiams yra nemokamos ir teikiamos neatskleidžiant asmens tapatybės. Į vaikų ir paauglių psichiatro konsultaciją gali patys registruotis paaugliai nuo 16 m. Jaunesni nei 16 m. registruojami ir laukiami atvykstant su tėvais. Norėdami pradėti gydymą, turite užsiregistruoti, skambindami į jūsų pasirinktą filialą:

  • Vilniaus filialas, tel. nr.: 0 5 232 55 45
  • Kauno filialas, tel. nr.: 0 37 33 19 96
  • Klaipėdos filialas, tel. nr.: 0 46 43 31 66, mob. tel. nr.: 0 649 15393
  • Panevėžio filialas, tel. nr.: 0 45 58 26 73

Pirmiausia užsiregistruojama gydytojo vaikų ir paauglių psichiatro konsultacijai, kuris nustato tolimesnį gydymo planą.

Gydytojas vaikų ir paauglių psichiatras konsultacijos metu įvertins sveikatos būklę, ir, nustačius žalingą vartojimą ar priklausomybės diagnozę, suteiks informaciją apie priklausomybės sutrikimą bei galimus gydymo būdus.

Socialinę ir psichologinę pagalbą vaikams, vartojantiems psichoaktyviąsias medžiagas, teikia savivaldybių pedagoginėse psichologinėse tarnybose dirbantys specialistai, švietimo ir socialinių paslaugų centruose dirbantys socialiniai darbuotojai, psichologai, visuomenės sveikatos priežiūros specialistai.

Tėveliai, būkite budrūs. Saugokite ir mylėkite savo vaikus, skirkite kuo daugiau laiko bendravimui su jais. Pastebėję kažką įtartino, kad vaikas galimai vartoja vieną, o gal jau kelias narkotines medžiagas, nesibaiminkite, nebėkite nuo problemos, kalbėkite apie tai ir drąsiai ieškokite pagalbos.

 

Straipsnis parengtas remiantis Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento (https://ntakd.lrv.lt/lt/)   ir Ką veikia vaikai (https://kaveikiavaikai.lt/) interneto svetainėse skelbiama informacija.

 

Parengė Varėnos socialinių paslaugų centro socialinės darbuotojos:

Vida Grochiatckienė ir Justina Skamarakienė