Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro (KOPŽI) seminaras Varėnos socialinių paslaugų centre
2024 m. gegužės 22 d. 13 val. Varėnos socialinių paslaugų centro konferencijų salėje vyko Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro (KOPŽI) organizuojamas seminaras „Prekyba žmonėmis ir darbinis išnaudojimas – kaip atpažinti ir padėti?" Seminaras organizuojamas įgyvendinant JAV ambasados Lietuvoje finansuojamą projektą „Strateginė partnerystė. Nuo pabėgėlio iki darbuotojo".
KOPŽI – efektyviai veikiantis nacionalinis pagalbos nukentėjusiems tinklas, kovojantis su prekyba žmonėmis, prostitucija, seksualine prievarta, teikiantis pagalbą nukentėjusiems, skatinant juos bendradarbiauti su teisėsauga.
VšĮ „Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centras“ vadovė Kristina Mišinienė susirinkusiems Varėnos rajono savivaldybės įstaigų ir organizacijų atstovams pristatė bendrą vadovaujamos organizacijos veiklą ir išskyrė problematiką, susijusią su pagalbos organizavimu karo pabėgėliams iš Ukrainos.
Bėgdami nuo karo ir ieškodami prieglobsčio, į Lietuvą atvyko daugiau kaip 82 tūkst. Ukrainos piliečių ir jų šeimos narių. 29,5 tūkst. migrantų įsidarbino mūsų šalies įmonėse, tačiau dėl menko teisinio raštingumo, kalbos barjero, būdami finansiškai pažeidžiami, jie dažnai atsiduria nesąžiningų darbdavių pinklėse, tampa prekybos žmonėmis taikiniais.
Seminaro metu Varėnos socialinių paslaugų centro direktorė Dovilė Barčiukienė pristatė situaciją, 2022 m. vasario 24 d. prasidėjus karui Ukrainoje. Peržvelgė su kokiais iššūkiais susidūrė Varėnos rajono savivaldybė, atvykus pirmiesiems karo pabėgėliams iš Ukrainos, kaip greitai plėtojosi socialinės ir kitos reikalingos pagalbos tinklas, įtraukiant fizinius asmenis ir organizacijas.
Atvykus ir apsigyvenus pirmosioms šeimoms iš Ukrainos, Varėnos socialinių paslaugų centro darbuotoja Diana Voverienė buvo paskirta koordinuoti pagalbos teikimą Ukrainos karo pabėgėliams. Susitikimo metu Diana pabrėžė, kad labai greitai ir operatyviai buvo reaguojama į visus pagalbos prašymus paremti konkrečius asmenis atvykusius į mūsų rajoną. Žmonės geranoriškai dalijosi savo turimais daiktais, drabužiais, avalyne, o prireikus konkretaus daikto, nupirkdavo ir paaukodavo.
Duomenis apie migrantų iš Ukrainos įsidarbinimą Varėnos rajono įmonėse, pateikė Užimtumo tarnybos Kauno klientų aptarnavimo departamento Varėnos skyriaus specialistė Jurgita Smolenskienė. Buvo įvardytos pagrindinės problemos, kurios riboja Ukrainos piliečių įsidarbinimą tam tikrose pozicijose.
Varėnos Šv. arkangelo Mykolo parapijos Carito ir Varėnos Šv. Arkangelo Mykolo parapijos vaikų dienos centro „Svajonė“ darbuotoja Dalia Višinskienė pristatė intensyvią pagalbą ukrainiečių šeimoms. Minėtos organizacijos darbuotojos nenutrūkstamai teikia materialinę ir kitą pagalbą ukrainiečiams iki šios dienos, tarpininkauja kilus įvairioms krizinėms situacijoms.
Pranešimą apie traumines patirtis pristatė Varėnos psichikos sveikatos centro psichologė Violeta Barišauskaitė. Kalbėta apie asmenis, patyrusius įvairaus pobūdžio traumas ir jų psichologines būsenas, ypatingai susijusias su Ukrainos karu. Medicinos psichologė kalbėjo apie sunkumus ir gebėjimus po įvairių netekčių adaptuotis visuomenėje.
Alytaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Varėnos rajono policijos komisariato Reagavimo skyriaus viršininkas Rimantas Platūkis pasidžiaugė, kad migrantai iš Ukrainos apsigyvenę mūsų rajone, neturėjo įtakos bendrai viešosios tvarkos pažeidimų ar kitų nusikalstamų veikų suvestinei. Užbaigdamas susitikimą policijos pareigūnas paragino mokėti džiaugtis ir vertinti tai, kad šiuo metu gyvename saugiai ir ramiai.